HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

PROJE HAKKINDA

INNOVEMTECH HAKKINDA

Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından, ABD Büyükelçiliği desteği ile gerçekleştirilen projenin amacı; Türkiye'de hekimler arasında inovasyon ve AR-GE kültürünün geliştirilmesi, hekimlerin farklı disiplinlerle olan işbirliklerinin artırılmasıdır. Bu amaçla Amerikalı uzmanların inovasyon ve girişimcilik deneyimlerinin Türk hekimlerine aktarılması ve Türkiye'de sağlık alanında inovasyon ve girişimcilikle uğraşan doktor, mühendis, firma ve yatırımcıların bir araya getirilmesi planlanmıştır.

Proje 3 fazdan oluşmaktadır. Faz-1: 17-18 Ekim 2020 tarihinde Amerikalı uzmanlar tarafından verilecek ve Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD)- Acil Tıpta İnovasyon (ATİ) grubu üyelerinin katılacağı inovasyon ve girişimcilik eğitici eğitimi Faz-2: 6 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek Türkiye'deki tüm paydaşların davet edileceği sanal sempozyum ve Whova Platformu üzerinden kayıt süreci ile başlayacak ve 6 ay sürecek networking etkinliği Faz-3: Faz-1'de eğitim alan eğiticilerin yürüteceği ve Proje sahibi doktorların katılacağı, 6 ve 14 Aralık tarihlerinde düzenlenecek bölgesel (İzmir, Kocaeli, Trabzon, Diyarbakır) sanal kurslar

Faz-3'te eğitim alan proje sahibi girişimci doktorlar 3 yıl süre ile takip edilecek, gelişim süreçleri izlenerek eğitimlerin etkinliği değerlendirilecektir. Etkinlik kaydı sırasında Faz-3'e katılmak isteyen girişimci hekimlerimizin proje bilgilerinden de bahsederek bu etap için de kayıt oluşturmaları gerekmektedir.

Whova Mobil Uygulaması üzerinden yürütülecek networking etkinliğinde sempozyum programını canlı izlemek yanında katılımcıların birbirlerinin profillerini görmesi, mesaj göndermesi, görüşme için randevu talep etmesi, küçük gruplar kurarak sohbet etmesi, duyurulardan haberdar olması, doküman paylaşması, eşleştirme önerileri gibi bir çok etkileşim imkanından faydalanması mümkün olacaktır. Bunun için kayıt sonrası Whova uygulamasını telefonunuza indirerek, Innovemtech etkinliğine kayıtta kullandığınız e-posta adresi ile giriş yapmanız gerekmektedir. Detaylı profil oluşturmanız networking süreci için çok önemlidir.

ABOUT

Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) - Acil Tıpta İnovasyon (ATİ) Çalışma Grubu

TATD-ATİ Çalışma Grubu, acil tıp alanında inovasyon kültürünün oluşturulması, projeler üretilmesi ve teşvik edilmesi ve ilgili kişiler arasında ağ oluşturarak bilgi ve deneyimin paylaşılması amacıyla 2017 yılında kurulmuştur. Acil Tıp, ülkemizde yaklaşık 25 yıllık bir geçmişe sahip yeni bir branş olmasına rağmen kısa sürede 3000 kişinin üzerinde bir uzman ve asistan sayısına ulaşmayı başarmıştır. Genç ve dinamik bir ekibe sahip oldukça zorlu çalışma koşullarında görev yapan acil tıpçıların inovasyona ilgisi de şaşırtıcı değildir. Derneğimiz sağlık alanında inovatif gelişmelerin odağında problemlerle bire bir karşılaşan ve bunlara çözüm yolları arayan sağlık personelinin olduğu fikrinden hareketle böyle bir çalışma grubu kurulmasının faydalı olacağını düşünmüştür. İnovasyon ve AR-GE projeleri ile aktif olarak ilgilenen 23 acil tıp uzmanı hekimden oluşan grubumuz gelecek manasındaki “ATİ” kısaltmasını kullanmaktadır. Grup projeler geliştirme yanında patent süreçleri, Avrupa Birliği ve Tübitak teşvikleri, çağrılar, kuluçka merkezleri gibi konularda bilgi ve deneyimlerini paylaşmakta ve eğitimler düzenlemektedir. Acil Tıp alanındaki inovatif proje başvurularını kabul etmek, değerlendirmek ve uygun görülenleri dernek yönetimine sunmak, teknolojik gelişmeler hakkında bilgilendirici yazılar paylaşmakta grubun faaliyetleri arasındadır. Acil Tıp alanı ile ilgili derneğin yeni projeler geliştirmesinde ATİ çalışma grubu kilit bir role sahiptir. Dernek bünyesinde bir kuluçka merkezi kurulması, projeler için fonlar oluşturularak yarışmalar düzenlenmesi, yatırımcı ve sanayi temsilcileri ile acil tıp hekimlerini bir araya getirecek proje pazarları oluşturulması da grubun yakın gelecekte başarmak istediği hedefler arasındadır. ATİ grubunun derneğimize kazandırdığı 2 önemli proje; INNOVEM Simülasyon Etkinliği, diğeri ise MOBIL-ED Mobil Uygulamasıdır.

ABOUT

INNOVEM Simülasyon Etkinliği

INNOVEM Simülasyon Etkinliğinin amacı teknolojinin acil tıp pratiğine yansımalarını simüle hasta senaryoları üzerinde uygulamalı olarak gösterilmesidir. Yüksek gerçeklik düzeyine sahip gelişmiş mankenler üzerinde, acil hastalık senaryoları simüle edilmiş , gerçek acil hekimlerinden en son teknoloji cihazları kullanarak hastalara müdahale etmesi istenmiştir. Tüm etkinlik özel reji kontrolündeki kameralarla kayıt altına alınmış, eğitim amaçlı dernek sanal platformlarında yayınlanmıştır. Etkinliğin ilki EACEM-2018 (Euroasian Congress on Emergency Medicine) kongresinde düzenlenmiştir. Acil Tıpta Teknoloji teması ile gerçekleştirilen kongreye “Technology in action” sloganı ile yola çıkan INNOVEM etkinliği damgasını vurmuştur. Stand alanı içinde kurulan ileri teknoloji bir resüsitasyon odası donanımına sahip “INNOVEM Uygulama Alanı’ kullanılmıştır. Kardiyak arrest, multi-travma, nefes darlığı, savaş yaralısı konulu senaryolara uygulama alanı içinde ‘InnovEM Takımı’ tarafından müdahale edilmiştir. Uygulama sırasında senaryolarda kullanılan cihaz ve teknolojilerin fark yaratan özellikleri ile ilgili bilgiler de verilmiştir. Seyircilerinde uygulama yapmasına fırsat vermek amacı ile bir simülasyon yarışması da düzenlenmiştir. Teknik ve medikal 30 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilen etkinlik videoları TATD Vimeo ( https://vimeo.com/channels/innovem ) kanalından izlenebilir.

6 KASIM 2020

INNOVEMTECH

"GELECEĞİ TASARLAYAN DOKTORLAR" ETKİNLİĞİ

TOP